Yangın Merdiveni

Yangın merdiveni özetlemek gerekirse mevcut yapı içerisinde bulunan insanların yangın anında acil olarak en güvenli şekilde tahliyesini sağlamak için yapılan çelik konstrüksiyon yöntemi ile yapılmış tahliye merdivenidir.

Yangın merdiveni belirli kaideler ve kurallar içerisinde imal edilmesi gerekmektedir. Bu konuda itfaiye ve belediyelerin yangın merdiveni yönetmeliği adı altında yayınladığı yönergeler ve kaideler sonucunda en doğru ve hatasız olarak üretilir.

Yangın yönetmeliği  yangın merdiveni imal edilirken uyulması ve yapılmasında zorunlu tutulan imalat yöntemleri ve ölçü kuralları bir çok araştırma sonucunda bilir kişi ve uzman ekipler tarafından yangın esnasında olası kazaları ve can mal kaybını titizlikle araştırıp ona göre bu yönetmelik kurallarını belirlemiştir.

Yönetmelik harici imal edilen yangın merdivenleri tahliye sırasında insan hayatı için tehdit oluşturacağından dolayı itfaiye ve belediyelerin ilgili bölümleri  tarafından kesinlikle izin verilmemekte  imar , iskan ve ruhsat için yapılan başvurulara onay vermemektedir.

Yangın merdiveni  Z Tipi diye adlandırdığımız sahanlıklı sistem şeklinde yapılır. Ruhsat amaçlı başvurularda mutlaka Z Tipi yangın merdiveni yapılmalıdır.

Diğer yangın merdiveni yöntemi olan döner tip ( spiral )  yangın merdiveni modeline son yönetmelik açıklamalarına göre izin verilmemektedir. Ruhsat onayı vermemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir